facebook_pixel

Cele, które nie są zapisane, są tylko życzeniami

Modern business conceptBadania przeprowadzane na Harvard Business School pokazały, że tylko 3% ludzi zapisuje swoje cele, 13% posiada niezapisane cele, natomiast aż 84% ludzi nie określa swoich celów w żaden sposób.

10 lat później powtórzono badania, które wykazały, że osoby, które miały zapisany cel odnosiły sukces 10-krotnie częściej niż pozostały procent badanych. Dlatego niezwykle istotne jest żebyś miał jasno sprecyzowane cele, ponieważ to właśnie one przybliżać Cię do Twojego sukcesu. Jedna z najlepszych metod ustawiania celów, która przynosi realne rezultaty jest metoda SMART.

Składa się ona z pięciu elementów, każdy element zaczyna się na poszczególna literę tego wyrazu (nazwa pochodzi z j. angielskiego, SMART: mądry, sprytny system).

S – Specific (Konkretny) – czyli cel zawierający konkretny, specyficzny przekaz, którego zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu, powinien być jednoznaczny, niepozostawiający miejsca na luźną interpretację

M – Measurable (Mierzalny) – tak, aby można było go zmierzyć, czyli wyrazić liczbowo

A – Achievable (Osiągalny)

R – Realistic (Realny) – inaczej mówiąc realistyczny; cel zbyt ambitny powoduje obniżenie wiary w jego osiągnięcie

T – Time Specific (Określony w Czasie) – cel powinien mieć dokładnie określony horyzont czasowy w jakim zamierzamy go osiągnąć.

Wyznacz sobie pozytywne cele w kierunku tego czego chcesz. Słabo określone cele dają słabe rezultaty! Czego chcesz, konkretnie? Np. Dziś jest 10-ty Lipiec 2016 i ja jestem we wspaniałym związku z partnerem życiowym, gdzie mamy prawdziwą miłość dla siebie, pasje, zrozumienie i jesteśmy razem bardzo szczęśliwi. Dziś jest 10-ty Lipiec 2016 i ja mam na koncie £100 000 do mojej dyspozycji kiedykolwiek chce. Dziś jest 10-t Lipiec 2016 i mam nowe źródło dochodu pasywnego, które daje mi £10 000 miesięcznie. Dziś jest 10-ty Lipiec 2016 i mam podpisany nowy lukratywny kontrakt z firmą na £1 000 000 rocznie, gdzie prowadzę co miesięczne weekendowe treningi dla ich pracowników w Londynie.

„Połowa osiągnięcia celu to jego prawidłowe wyznaczenie.” – Zig Ziglar

X