Balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym

W dzisiejszym zabieganym świecie, znalezienie równowagi między Twoją pracą a życiem osobistym może być dużym wyzwaniem.

Badania pokazują, że może to prowadzić do niezdrowego poziomu stresu, depresji, a nawet znacznego obniżenia produktywności. Jak sobie z tym poradzić?

11 wskazówek! 

1. Ustal swoje priorytety – Twoje prawdziwe priorytety a nie to co myślisz, że powinno być priorytetem. Zadaj sobie pytanie: „Gdybym mógł skupić się tylko na jednej rzeczy w moim życiu, co by to było?”

2. Śledź swój czas – przez tydzień przeanalizuj ile czasu przeznaczasz na poszczególne czynności. Ile czasu poświęcasz na rzeczy, które nie są dla Ciebie ważne? 

3. Skup się na 1 rzeczy – zapomnij o wykonywaniu kilku rzeczy naraz. To nie jest możliwe, aby skupić się na dwóch rzeczach jednocześnie. 

Poświęć całą swoją uwagę na konkretnym zadaniu, co zwiększy Twoją efektywność. W pracy skoncentruj się na pracy, nie rozmyślaj o wczorajszym wieczorze w domu. Z kolei w domu poświęć całą swoją uwagę dla rodziny.

4. Zaplanuj każdego dnia 1 rzecz, która sprawi Ci przyjemność – zarezerwuj trochę czasu, aby pograć w tenisa z przyjaciółmi, poczytać książkę czy pójść na spacer. Działanie nie musi być czasochłonne, skomplikowane ani kosztowne.

5. Szanuj swój czas prywatny – kiedy zaplanujesz sobie swój czas wolny, potraktuj to jako ważne spotkanie. Nie pozwól aby pojawiły Ci się inne plany w jego miejsce.

6. Zwróć uwagę na swoje nawyki i ogólny styl życia – brak snu, złe odżywianie itp. mogą uniemożliwić Ci osiągnięcie równowagi w życiu.

7. Weź urlop – przynajmniej tydzień lub 2 tygodnie w ciągu roku. Nie trzeba jechać daleko i nie trzeba wydawać dużo pieniędzy, ale trzeba doładować baterie, aby być wydajnym i szczęśliwym człowiekiem. Wyłącz telefon komórkowy i komputer!

8. Poproś o wsparcie – powiadom swojego szefa, rodzinę, przyjaciela o swoich planach i poproś aby je szanowali.

9. Znajdź czas na aktywność fizyczną – początkowo może wydawać Ci się to szalonym pomysłem, żeby do Twojego już pełnego grafiku dokładać kolejne zadania, ale ćwiczenia zmniejszają stres, oczyszczają umysł, zwiększają wydajność. Może zapisz się z całą rodziną na basen?

10. Ustaw granice – z dzisiejszą technologią to ciężkie, ale wyłącz telefon i komputer kiedy jesteś np.  na meczu syna i jednocześnie poproś bliskich aby nie przeszkadzali Ci w godzinach pracy.

11. Naucz się mówić nie – bądź asertywny, jeśli nie masz czasu aby zrealizować zadanie o które poprosił Cię znajomy po prostu odmów.

Nazywam się Ewelina Gawłowska i jestem trenerem rozwoju osobistego. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i w psychologii zmiany. Jestem współzałożycielką platformy rozwoju osobistego i biznesowego Sukces Z Pasją.

Moją misją w życiu jest prowadzenie ludzi do sukcesu oraz wydobycie ich prawdziwego potencjału. Od 2011 r. w moich szkoleniach On-Line i wydarzeniach na żywo wzięło udział kilka tysięcy osób.

POLECANE WPISY NA BLOGU

[ult_layout grid_style=”1″ s_icon_lightbox_image=”0″ s_icon_link=”0″ s_image_hover_effect=”1″ s_title_limit=”1″ s_excerpt_f=”the_excerpt” s_excerpt_length=”180″ s_categories=”0″ s_metas_o=”0″ s_metas_t_like=”0″ s_metas_t_share=”0″ s_metas_t_readmore_link_target=”1″ read_more_text=”Czytaj więcej” cc_mobile=”1″ cc_portrait_tablet=”2″ cc_landscape_tablet=”2″ cc_small_desktop=”3″ cc_medium_desktop=”3″ cc_large_desktop=”3″ cc_extra_large_desktop=”3″ pagination=”1″ quick_view=”0″ price_font_weight=”” atcb_font_weight=”” title_font_weight=”” metas_font_weight=”” excerpt_font_weight=”” filter_font_weight=”” tab_font_weight=”” pagination_font_weight=”” i_taxonomies=”347″ post_count=”6″ posts_per_page=”6″][/ult_layout]
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.