Czym jest podświadomość?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego masz takie życie, jakie masz?

Może nawet zauważyłeś, że niektóre sytuacje ciągle powtarzają się w Twoim życiu, chociaż próbujesz z całych sił osiągnąć coś innego?

Dlaczego inni mają szczęśliwy związek, a Ty nie? Potrafią zarabiać pieniądze i efekty przychodzą im relatywnie łatwo, a Ty wiecznie musisz o wszystko walczyć? 

Masz nieustannie wrażenie, że inni trafiają na uczciwych ludzi i okazje, tylko nie Ty?

W poniższym artykule, dowiesz się:

  • Czym jest podświadomość
  • Jak działa
  • Jak nad nią zapanować i wykorzystać ją na naszą korzyść

Przytoczę również kilka naukowych badań na ten temat oraz 4 proste metody, dzięki którym, każdego dnia możesz przybliżać się do osiągania swoich celów.

Kiedy ja zrozumiałam, jak działa podświadomość, wszystko w moim życiu uległo zmianie. Wiedziałam dokładnie, dlaczego miałam to, co miałam i jak przyczyniłam się do stworzenia tych chcianych, jak i  niechcianych sytuacji.

Zacznijmy od tego, czym jest podświadomość?

Od urodzenia do 2 roku życia, ludzki mózg generuje wyłącznie fale o niskiej częstotliwości. Te same fale, dorośli generują podczas snu. - FALE DELTA

Od 2 do 5 roku życia, ludzkim mózgu zaczynają się pojawiać coraz bardziej czytelne fale. Takie dzieci, znajdują się na poziomie FAL THETA, jest to stan, przypominający trans. Dzieci w tym przedziale wiekowym żyją w oparciu o wyobraźnię. Ich racjonalne myślenie odgrywa minimalną rolę w ich rzeczywistości. Z tego powodu małe dzieci zazwyczaj wierzą w to, co usłyszą od innych.

Mózg zaczyna zmieniać częstotliwość fal w wieku od 5 do 8 lat - FALE ALFA Zaczyna się proces tworzenia mózgu analitycznego, który jest odpowiedzialny np za wyciąganie wniosków na podstawie ludzkich obserwacji świata.

Od 8 do 12 roku życia, wytwarzane fale mózgowe o wysokiej częstotliwości - FALE BETA przetrwają do etapu dorosłości i będą się rozwijać na wielu płaszczyznach w różnym stopniu.

W momencie, gdy czytasz ten artykuł, Twoja podświadomość zatroszczyła się o podstawowe czynności wykonywane przez Ciebie (oddychanie, mruganie, czy picie wody bez zakrztuszenia się)

Podświadomość można porównać do schowka, w którym przechowywane są informacje, na które na pierwszy rzut oka nie mamy wpływu.

Są to m.in.:

  • Nasze wspomnienia
  • Doświadczenia
  • Umiejętności
  • Skojarzenia
  • Czy przekonania na dane tematy

Inaczej mówiąc to, czego doświadczyliśmy w przeszłości, treści znajdujące się w tym ,,nielimitowanym banku pamięci", są odpalane, w określonych momentach naszego życia codziennego i wpływają w sposób zupełnie naturalny na wykonywane przez nas czynności.

95% naszych zachowań jest odbiciem naszej podświadomości.

Potwierdza to badanie przeprowadzone w 2003 roku (Gerald Zaltman, Harvard) 

Przeprowadzone badania kliniczne, na pacjentach, którzy doznali w wyniku nieszczęśliwego wypadku częściowego uszkodzenia mózgu, dowodzą, że nie widzą oni lewej strony otaczającej ich rzeczywistości.

Gdy poproszono ich o przerysowanie zdjęcia, okazał się, że obrazy te nie mają dorysowanej lewej części.
Na pytanie ,,Czy chcieliby zamieszkać w narysowanym przez nich domu” odpowiadają przecząco (w lewym oknie widać pożar)

Mimo że Ci ludzie nie widzą zagrożenia (pożaru), podświadomość podpowiada im, że nie chcieliby zamieszkać w tym domu i powinni unikać tego miejsca. 

Drugim bardzo trafnym zestawieniem, jest porównanie podświadomości do dysku w naszym komputerze. Tak samo jak on, nasza podświadomość gromadzi dane, nie analizując ich przy tym. Za analizę i ocenę, odpowiedzialna jest natomiast nasza świadomość.

Jak działa podświadomość?

Podświadomość instynktownie i bez przerwy, koduje informacje, myśli, emocje, zdarzenia i wyzwania, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Nie wymaga przy tym uwagi, ani wkładu z naszej strony.

Zdarzenia, które mają miejsce regularnie, są zapamiętywane i tworzy się z nich schemat, który ma bezpośredni wpływ na kolejne sytuacje pojawiające się w naszym życiu.

Jeśli Twoi rodzice rozwodzili się w kłótni i krzyku, czy obiecywali coś i nie dotrzymywali słowa, to może to w dużej mierze wpłynąć na relację z Twoim partnerem w dorosłym życiu i objawiać się np. brakiem zaufania, potrzebą ciągłej kontroli czy chorobliwą zazdrością.

Jeśli jesteś przekonany o tym, że bogaci to złodzieje i oszuści, to prawdopodobnie nigdy nie będziesz wolny finansowo, aby nie być postrzeganym za złodzieja i oszusta.

Jeśli w dzieciństwie rodzice powtarzali: ,,z Ciebie nic nie będzie”, ,,daj to ja zrobię to lepiej”, porównywali nas do rówieśników, czy za każdym razem, gdy wracaliśmy ze szkoły z 4 ze sprawdzianu, słyszeliśmy ,,dlaczego nie 5?”, to w dorosłym życiu możesz mieć blogujące przekonanie o tym, że jesteś niewystarczająco dobry, aby osiągnąć sukces.

A jak brzmi Twoja historia z przeszłości? Daj znać w komentarzu.

Schemat za każdym razem wygląda następująco:

  1. Najpierw pojawiło się konkretne doświadczenie, połączone z negatywnymi emocjami (smutek, rozczarowanie, poczucie winy, złość…) 
  2. W umyśle dziecka narodziło się skojarzenie - ,,nie ważne jakbym się nie starał i tak nie sprostam wymaganiom swoich rodziców”, ,,taty nie było regularnie w domu = odszedł do innej kobiety”
  3. Powstało przekonanie ,,nie opłaca mi się próbować”, ,,jej jest łatwiej bo…”, ,,mężczyźni to oszuści i nie można im ufać”
  4. Każdemu przekonaniu towarzyszyło konkretne, automatyczne zachowanie (nawyk)

    - niepodejmowanie żadnych działań
    - stanie w miejscu
    - prokrastynacja
    - brak umiejętności docenienia tego, co posiadamy
    - brak wiary w siebie i rezygnacja
    - chorobliwa zazdrość
    - ciągła kontrola
    - stawianie zakazów
    - ograniczanie partnera ...
  5. Dorosły człowiek przyzwyczaił się do poziomu na jakim żyje, nie ma ambicji i motywacji aby osiągnąć coś więcej, wnosi do każdego związku te same nawyki, które zawsze doprowadzają związek do upadku i tłumaczy sobie, że z płcią przeciwną jest coś nie tak i na tym świecie nie ma już porządnych mężczyzn/kobiet ... 

Zatem, jak zapanować nad podświadomością i czerpać z życia prawdziwą radość?

W latach 60. XX wieku amerykański psycholog James Vicary, przeprowadził badanie, które  pokazuje, że to co ma wpływ na podświadomość, ma charakter emocjonalny. Dowiódł tego eksperyment Roberta Zajonca i Sheili Murphy. 

Uczestnicy obserwowali pojawiające się na ekranie chińskie ideogramy i byli proszeni o poinformowanie, jakie mają z danym znakiem skojarzenie.

Nie wiedzieli, że tuż przed pojawieniem się obrazów podprogowo wyświetlano fotografię twarzy: radosnej lub smutnej. W pierwszym przypadku, praktycznie za każdym razem pojawiało się pozytywne skojarzenie, w drugim - odwrotnie 

Gdy twarze zastąpiono napisami w rodzaju ,,radość” czy ,,rozpacz”, nie było żadnego efektu. Przy tak krótkotrwałym bodźcu mózg jest w stanie przetworzyć jedynie bardzo proste informacje, takie jak stan emocjonalny danej osoby. Zależnie od tego, co włożymy wcześniej do naszej podświadomości i jak ją zaprogramujemy, tak ona funkcjonuje. 

Aby zapanować nad podświadomością, należy uświadomić sobie, że to potężne narzędzie, którym jest podświadomość, uczy się poprzez powtarzanie danych zachowań. 

Wróć myślami do dzieciństwa, kiedy uczyłeś się jeździć na rowerze, czytać i pisać.

Działo się to, poprzez systematyczne powtarzanie tej samej czynności.

Aby cały proces przebiegł sprawniej, należy zapewnić naszemu umysłowi sprzyjające warunki. Ważne jest, aby nie oceniać swoich zachowań i reakcji w trakcie zmiany, czy budowy nowych nawyków.

Jeśli odniesiemy porażkę, należy to zauważyć i próbować dalej. 

  • Jednym ze sposobów zapanowania na podświadomość jest wizualizacja połączona z afirmacją - jak myślimy tak żyjemy!

    Badania pokazują, że wyobrażanie sobie pewnych pożądanych sytuacji i powtarzanie pewnych zdań (np. Jestem zdolna do tego, aby zarabiać 10 000 zł, potrafię stworzyć szczęśliwy związek, mam prawo być szczęśliwa ..) potrafi skutecznie zaprogramować naszą podświadomość na sukces i oczekiwany rezultat, czy wyeliminować szkodliwe wzorce zachowań
  • Wsłuchaj się w swoją podświadomość.

    Wygospodaruj wolne kilka minut, dwa razy w tygodniu i zapisując lub nagrywając swój głos dokończ poniższe zdania pierwszymi sformułowaniami, jakie przyjdą Ci do głowy:

    - ,,Zawsze …”

    - ,,Nigdy …”

    - ,,Jestem dobra/y w …”

    - ,,Nie umiem …”

    Za każdym razem gdy złapiesz się na myśleniu lub powtarzaniu tych zdań, zauważ i zanotuj do czego się odniosłeś, co robiłeś w tym momencie, w jakim miejscu się znajdowałeś …
  • Kolejnym sposobem jest wykonywanie prostej medytacji.

    Przykładowa medytacja znajduje się do pobrania poniżej. Jest to medytacja ,,synchronizacji serca z umysłem - KOHERENCJA SERCA"
  • Koherencja jest miarą rytmu serca, który jest niezależny od ilości HRV (Heart rate variability / zmienność rytmu serca) i odzwierciedla uporządkowaną i harmonijną synchronizację między różnymi układami w ciele, takimi jak rytm serca, układ oddechowy i ciśnienie krwi.
    Ilość koherencji, którą mamy w rytmach naszego serca, można zmierzyć i co jest bardzo ciekawe: myśli i emocje mogą zmieniać wzorce rytmu serca, a te zmieniające się rytmy serca mogą również wpływać na inne układy ciała:

    • w tym mózg i jego zdolność do przetwarzania informacji
    • podejmowanie decyzji
    • rozwiązywanie problemów i kreatywność
  • Rytmy serca mogą również bezpośrednio wpływać na to jak się czujesz, a to jak się czujesz, może wpływać na rytm serca!

    Do dzieła, odbierz swój prezent.

    Koniecznie podziel się tym artykułem z kimś, kto tego potrzebuje i odmień również jego życie raz na zawsze! 
Ewelina Gawłowska

Cześć! Jestem trenerem rozwoju osobistego i biznesowego. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i wysoką produktywnością. Jestem współzałożycielką platformy rozwoju osobistego i biznesowego Sukces Z Pasją

Moją misją jest prowadzenie ludzi do sukcesu oraz wydobycie ich prawdziwego potencjału. Od 2011 r. w moich szkoleniach On-Line i wydarzeniach na żywo wzięło udział kilka tysięcy osób.

  • Bardzo dziekuje za ten artykul i zawarte w nim informacje. Pozdrawiam serdeczenie. Zaneta Anna.

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >
    0