Jak efektywnie zarządzać swoimi pieniędzmi?

Miałeś kiedyś tak, że zrobiłeś niepotrzebne zakupy, lub wydałeś pieniądze dosłownie „na nic”?

Badania pokazują, że 60% Polaków wydaje więcej niż miesięcznie zarabia. Większość Polaków nie rozplanowuje swojego budżetu, tylko działa pod wpływem emocji. 

Jak sobie poradzić z planowaniem naszych wydatków?

Bardzo popularną i efektywną metodą jest podzielenie swoich przychodów na 6 części. Pierwsza część (ok. 55% przychodów) to pieniądze przeznaczone na opłaty konieczne (telefon, mieszkanie, kredyt itp.)

10% to pieniądze odkładane na inwestycje – bardzo ważne, żeby te pieniądze odłożyć tuż po otrzymaniu wypłaty! A nie tak jak zakłada większość osób „odłożę to co zostanie” a najczęściej nie zostaje nic. Kolejne konto powinno być przeznaczone na Twój rozwój (10%), inne na rozrywkę (10%). Pamiętaj, nie można przeznaczać pieniędzy z danego konta na inne wydatki niż jego przeznaczenie. 

A co jeśli po obliczeniu wszystkich wydatków i dochodów okazuje się, że prawie cały Twój przychód przeznaczony jest na wydatki konieczne? To ostrzegawcza lampka, która oznacza, że żyjesz ponad stan, lub powinieneś rozejrzeć się nad innym źródłem dochodu.

Pamiętaj również, że warto pozbierać wszystkie paragony z całego miesiąca żeby zobaczyć na co wydajesz każdą złotówkę i zastanowić się na czym możesz zaoszczędzić. Np. jedzenie na mieście zamiast w domu?

Może warto zastanowić się nad skonsolidowaniem kredytów? Członkostwo w klubie fitness do którego rzadko uczęszczasz?

Może kupujesz co miesiąc element garderoby, który nie jest Ci zupełnie potrzebny? (tutaj pojawia się problem popełniany przez wielu, czyli kupowanie różnych rzeczy na „poprawienie sobie humoru”, to jednak nie jest rozwiązanie), wynajmowanie mieszkania na które Cię nie stać, na które musisz pracować non stop?

Zauważ czy Twój styl życia sprawił, że jesteś niewolnikiem własnego życia, niewolnikiem samochodu za który płacisz raty, niewolnikiem domu za który płacisz raty, niewolnikiem wakacji na które Cię nie było stać i wziąłeś pożyczkę. Wszystko to niesamowicie spowalnia Twoją wolność finansową, a czasami nawet ją uniemożliwia.

Jeżeli masz problem z zarządzaniem swoimi pieniędzmi, zrób eksperyment i przez miesiąc płać gotówką. To pozwoli Ci na lepsze kontrolowanie pieniędzy.

Nazywam się Ewelina Gawłowska i jestem trenerem rozwoju osobistego. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i w psychologii zmiany. Jestem współzałożycielką platformy rozwoju osobistego i biznesowego Sukces Z Pasją.

Moją misją w życiu jest prowadzenie ludzi do sukcesu oraz wydobycie ich prawdziwego potencjału. Od 2011 r. w moich szkoleniach On-Line i wydarzeniach na żywo wzięło udział kilka tysięcy osób.

POLECANE WPISY NA BLOGU

[ult_layout grid_style=”1″ s_icon_lightbox_image=”0″ s_icon_link=”0″ s_image_hover_effect=”1″ s_title_limit=”1″ s_excerpt_f=”the_excerpt” s_excerpt_length=”180″ s_categories=”0″ s_metas_o=”0″ s_metas_t_like=”0″ s_metas_t_share=”0″ s_metas_t_readmore_link_target=”1″ read_more_text=”Czytaj więcej” cc_mobile=”1″ cc_portrait_tablet=”2″ cc_landscape_tablet=”2″ cc_small_desktop=”3″ cc_medium_desktop=”3″ cc_large_desktop=”3″ cc_extra_large_desktop=”3″ pagination=”1″ quick_view=”0″ price_font_weight=”” atcb_font_weight=”” title_font_weight=”” metas_font_weight=”” excerpt_font_weight=”” filter_font_weight=”” tab_font_weight=”” pagination_font_weight=”” i_taxonomies=”347″ post_count=”6″ posts_per_page=”6″][/ult_layout]
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.