Jak odzyskać skupienie?

Jeżeli zależy Ci na osiągnięciu wysokiej produktywności to w tym blogu:

– dowiesz się w jaki sposób możesz osiągnąć w dzisiejszym świecie stuprocentowe skupienie, dzięki czemu będziesz mógł podejmować jakościowe decyzje,

– przekonasz się czym jest mentalny model myślenia, który pomoże Ci zaplanować realizacje swoich celów.

Gotowy?

Zaczynamy!

Pewnie zastanawiasz się teraz jak w dzisiejszym świecie, pełnym nawału informacji i niezliczonej ilości decyzji, które musimy podejmować każdego dnia, można wyrobić w sobie skupienie…

Wszystkie osoby sukcesu, aby osiągnąć skupienie, używają tej samej strategii. Mają zbudowany mentalny model myślenia. Nauczenie się mentalnego myślenia znacząco poprawi Twój poziom skupienia, dlatego jest to fundament wysokiej produktywności.

Badania.

Uczeni z uniwersytetu London Metropolitan University przeprowadzili badanie na grupie ludzi aktywnych zawodowo.

Okazało się, że te osoby, które mają największą produktywność zazwyczaj mają ustaloną wizję jak będzie wyglądać ich dzień. Nie chodzi tutaj o chaotyczny plan typu: wstanę pójdę do pracy i wrócę do domu. Chodzi o wizję konkretnego projektu, w który będą zaangażowani tego dnia. 

Naukowcy zauważyli, że osoby, które osiągają swoje cele mają z reguły o 15% bardziej precyzyjny obraz tego w co się zaangażują niż ich koledzy z pracy. Pozwala im to wykonywać zadania bardzo efektywnie, ponieważ są maksymalnie skupieni.

Kiedy zaczynają nowy projekt kończą go i to założonym efektem.

Jak to wygląda w praktyce?

Załóżmy, że masz spotkanie ze swoim zespołem podczas, którego chcecie omówić nowy projekt. Osoba z wysoką produktywnością układa mentalny model myślenia jeszcze przed spotkaniem. Zajmuje mu to dosłownie chwilę.

Jak to zrobić?

Tuż przed spotkaniem wyobraź sobie jaki chcesz mieć końcowy rezultat, np. chcesz żeby Twój pomysł został zaakceptowany, żeby zespół wybrał Twoje rozwiązanie. Wyobraź sobie kto najpierw będzie mówić. Wiesz np., że Jacek lubi zaczynać jako pierwszy, następnie wiesz, że Magda lubi coś dodać od siebie.  Wyobrażasz sobie jak przebiega rozmowa, a później widzisz siebie, kiedy to Ty wychodzisz ze swoją propozycją, widzisz jakie sprawiasz wrażenie wśród innych. Wiesz nawet co specyficznego powiesz, aby wywarło to wrażenie.

Taka strategia jest używana przez najbardziej produktywne osoby. Przygotowują się mentalnie na to jak ma przebiegać spotkanie. Przygotowani są też na sytuacje „awaryjne” – gdyby coś miało pójść nie po ich myśli, wiedzą jak w takiej sytuacji mogą zareagować. 

Dlaczego to działa?

Ludzie tracą kontrolę nad daną sytuacją, a tym samym skupienie, kiedy maja za dużo zadań do wykonania naraz lub w sytuacji, kiedy mają do podjęcia wiele decyzji w tym samym momencie.

Wówczas możliwość bycia w najlepszej formie produktywności, aby móc podjąć najlepszą decyzje staje się po prostu niemożliwa.

Innymi słowy, nawet jeśli wiesz co masz zrobić, aby skończyć projekt z sukcesem, to plan ten nie zadziała, ponieważ Twój proces myślenia nakłada się jeden na drugi. Co za tym idzie, nie możesz podjąć jakościowej decyzji, tylko zaczynasz reagować instynktownie na alarmujące sytuacje.

Pozwól, że podam Ci przykład.

Pewna osoba musi podjąć ważną decyzje – chce zainwestować swoje pieniądze i kupić nieruchomość. Właśnie nadarzyła się niesamowita okazja. Jest mieszkanie na sprzedaż w idealnej lokalizacji, które można kupić 50% taniej, ponieważ właścicielowi zależy szybko na otrzymaniu gotówki. 

Zastanawiasz się nad kupnem, w kolejce czekają już inni inwestorzy, ale w tym samym momencie otrzymujesz telefon od swojego dziecka, które pyta się, czy może pojechać na zakupy z kolegą i ile może wydać pieniędzy z karty kredytowej. Nagle pojawia Ci się jeszcze alarm w telefonie przypominający o potwierdzeniu spotkania z ważnym klientem. Masz potwierdzić czas i miejsce spotkania, a w tym samym momencie zauważyłeś przez okno, że parkingowy właśnie wystawa Ci mandat za złe parkowanie.

Nic dziwnego, że taka osoba zaczyna działać instynktownie i zaczyna „gasić pożary”, które się pojawiły dookoła. Zamiast podjąć słuszne, jakościowe decyzje nasz bohater wpadł w świat reakcji.

Może np. szybko wybiec na ulice, aby rozprawić się z parkingowym, pozwolić  swojemu dziecku aby pojechał na zakupy i zabrał kartę kredytową oraz potwierdzić spotkanie z klientem zapominając, że nie ma możliwości dostać się w umówione miejsce na czas.

Konsekwencją takich decyzji są: utrata inwestycji, ogromny rachunek na koncie i nie pojawianie się na ważnym spotkaniu. 

Takie sytuacje mają miejsce non stop, ponieważ żyjemy w bardzo szybkim świecie, ciągle ktoś coś od nas chce, otrzymujemy mnóstwo powiadomień. To wszystko zabija 100% naszej produktywność, a tym samym model podejmowania jakościowych decyzji. Jesteśmy po prostu rozproszeni.

Dlatego najważniejszą strategią jaką możesz dla siebie zrobić, to zacząć wprowadzać mentalny model swojego dnia.

Zastanów się jaki jest Twój cel na ten dzień, a następnie z kim musisz się spotkać w związku z tym celem, co musisz zrobić, co przygotować. Całą resztę innych czynności, które nie są związane z Twoimi celem, „wyrzucasz” ze swojego mentalnego modelu.

„Zanim powiesz TAK innym, upewnij się, że nie mówisz NIE sobie”.

Sam się zastanów, zapewne zazwyczaj mówisz „TAK” dla wszystkiego w ciągu dnia, dzwonisz do kogoś, odpisujesz na sms-y, emaile,  które nie są zwiane z Twoim celem, realizujesz prośby innych ludzi – można powiedzieć, że spełniasz cele innych tylko nie swoje. Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca w Twoim mentalnym modelu dnia.

Kiedy zaczniesz działać ze swoimi modelami mentalnymi, zobaczysz jak się wszystko zacznie zmieniać. Będzie to nowa strategia na życie, która nie tyko sprawi, że będziesz wysoko produktywny, ale również uwolni bardzo dużo Twojego cennego czasu.

Np. jesteś osobą biznesu, pracujesz w burze, ułożyłeś sobie swój plan dnia w umyśle i ktoś chce Ci przeszkodzić, ma do Ciebie jakąś prośbę.

Jak sobie z tym poradzić?

Za każdym razem w takiej sytuacji możesz powiedzieć: jestem teraz bardzo skupiony, rozwiązuje najważniejszy problem mojego zadania. Jeśli teraz przestane to mój cały dzień pójdzie na marne, porozmawiam z Tobą na przerwie jak tylko skończę. W Twoim mentalnym modelu musisz mieć zaplanowaną przerwę podczas, której masz czas, żeby porozmawiać z innymi. Mogą być to przerwy np. co pół godziny lub 2 dłuższe przerwy w ciągu dnia.

Taki model da Ci najwyższe skupienie i rezultaty.

Zobaczysz, że większość osób w pracy przyzwyczai się do tego i przestanie Ci przeszkadzać. Wprowadzisz nową kulturę do swojego środowiska.

Równowaga między pracą, a życiem prywatnym.

Mentalny sposób myślenia zastosuj również w swoim życiu prywatnym. Jeśli masz rodzinę i dzieci bardzo ważne jest to, żeby rozdzielić czas na pracę od czasu dla rodziny. Kiedy jesteś z rodziną zaplanuj swój mentalny model. Bądź obecny w 100% dla swoich bliskich.

Kiedy prowadzisz swój biznes nawet jeśli  pracujesz z domu, mentalny model myślenia jest niesamowicie ważny.

Najważniejsze pytanie jakie możesz sobie zadać aby podwyższyć skupienie i wejść na wysokie obroty produktywności to:

  • co ja chce zyskać z tej sytuacji?
  •  jak chce się czuć np. po zakończeniu tego spotkania?

Np. załóżmy, że jesteś zajętą kobietą biznesu. Masz dzieci, partnera i zajmujesz się domem. Twoim pragnieniem jest to, aby być dla Twojej rodziny rano i dopiero kiedy wszyscy gdzieś pójdą, dzieci do szkoły , partner do pracy, Ty zajmiesz się swoim biznesem.

Rano to jest WASZ czas. Jednocześnie jest dla Ciebie bardzo ważne, aby mieć czas na swoją produktywną rutynę dnia, podczas której zajmujesz się tylko i wyłącznie sobą i tym co jest dla Ciebie ważne. Bardzo istotne jest to, abyś wprowadził swój poranny model myślenia.

Zaplanuj wszystko w głowie z detalami zanim pójdziesz spać. Uwzględnij nawet to jaki chcesz mieć nastrój i jak chcesz się czuć.

Przykładowy model – wstajesz 1h wcześniej niż inni, ponieważ jest dla Ciebie ważne, aby zrobić wizualizację, poranne ćwiczenia i przygotować świeży zdrowy sok. Następnie wyobrażasz sobie, że zajmiesz się tylko swoją rodzina. Oczami wyobraźni widzisz jak będziecie razem z partnerem zajmować się dziećmi, a potem wyobrażasz sobie, że przeprowadzisz jakościową rozmowę z dziećmi odwożąc je do szkoły.

Taki szybki model myślenia pozwoli skupić Ci się na tym czego naprawdę pragniesz.

Dzięki temu Twoja produktywność niesamowicie wzrośnie, a kiedy pojawi się alarmowa sytuacja np. zadzwoni koleżanka/kolega żeby poplotkować (co nie miało miejsca w Twoim modelu) bardzo łatwo będziesz mógł podjąć jakościową decyzję kierując się tym, co jest dla Ciebie ważne.

Tak właśnie działają ludzie produktywni, którzy osiągają rezultaty.

Ewelina Gawłowska

Cześć! Jestem trenerem rozwoju osobistego i biznesowego. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i wysoką produktywnością. Jestem współzałożycielką platformy rozwoju osobistego i biznesowego Sukces Z Pasją

Moją misją jest prowadzenie ludzi do sukcesu oraz wydobycie ich prawdziwego potencjału. Od 2011 r. w moich szkoleniach On-Line i wydarzeniach na żywo wzięło udział kilka tysięcy osób.

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >