Jeżeli masz już dosyć stresu w swoim życiu i chciałbyś w końcu wyciszyć swój organizm to w tym blogu:
- dowiesz się czym tak właściwie jest stres i co on robi z naszym organizmem,
- poznasz moje 2 ulubione techniki na odstresowanie,
- otrzymasz 7 prostych kroków na zmniejszenie stresu!
Posłuchaj mojego nagrania na ten temat:
Miałeś kiedyś taką sytuację, że budzisz się rano i nie wiesz w co włożyć ręce? Pewnie jest Ci to doskonale znane…
Masz tyle rzeczy do zrobienia, a jeszcze na dodatek ciągle ktoś coś od Ciebie chce… W pracy musisz wykonywać dodatkowe zajęcia, bo przecież tylko Ty zrobisz to najlepiej, znajomi mają do Ciebie ciągle prośby, a przecież nie możesz im odmówić i tak dalej i tak dalej…
Bardzo ciężko jest osiągąć ustalone cele, kiedy robimy wszystko naraz. Wówczas jesteśmy w stanie paniki, a nie produktywności. Nasz umysł próbuje nam przypomnieć wszystkie zadania jednocześnie przez co czujemy ogromny niepokój. Można powiedzieć, że stres jest wrogiem naszej efektywnej pracy.
Dzieje się tak, kiedy wykonujesz swoje zadania bez planu, ale kiedy zaczynasz używać sprawdzonej strategii jak np. Dziennika Sukcesu automatycznie uczysz się systemu ustalania priorytetów…
Co zrobić kiedy kończysz dzień, jesteś sfrustrowany, Twój umysł pędzi 100 mil na godzinę, a Ty nie możesz się uspokoić?
Albo kiedy musisz podjąć kilka ważnych decyzji w ciagu dnia i każda z nich wywołuje u Ciebie ogromny stres?
Pozwól, że opowiem Ci pewną historię…
„Psycholog podczas wykładu dotyczącego stresu przeszedł się po sali. Gdy uniósł szklankę wody, wszyscy spodziewali się, że zapyta o to „czy szklanka jest w połowie pusta czy pełna”. Zamiast tego z uśmiechem na ustach zapytał „Ile waży ta szklanka”?
Padło kilka mniej i bardziej precyzyjnych odpowiedzi. Powiedział wtedy, że „absolutna waga tej szklanki nie ma tutaj znaczenia. Wszystko zależy od tego jak długo będzie musiał ją tak trzymać. Jeśli potrzyma ją przez minutę – nie ma problemu. Jeśli przez godzinę – będzie bolała go ręka. Jeśli przez cały dzień – ręka zdrętwieje i będzie wręcz sparaliżowana. W każdym z tych przypadków szklanka ma idę tyczną wagę, ale w zależności od tego jak długo trzeba ją trzymać staje się ona dla nas coraz cięższa.”
Po chwili mówił dalej „Stres i zmartwienia, które pojawiają się w naszym życiu są dokładnie takie same jak ta szklanka. Pomyśl o nich przez chwilę i nic się nie wydarzy. Myśl dłużej, a zacznie boleć. A jeśli będziesz myślał o nich cały dzień, poczujesz się sparaliżowany i w końcu niezdolny do zrobienia czegokolwiek.” Pamiętaj aby odstawić szklankę na miejsce.
Co robi z nami stres?
Neuro-biolodzy potwierdzają, że reakcje chemiczne stworzone poprzez negatywne emocje takie jak STRES powodują, że:
- nasza kreatywność,
- rozwój,
- motywacja,
- inspiracja,
- silna wolna
zanikają, a wręcz nasze komórki zaczynaja obumierać… Stres blokuje nasz potencjał, aż w końcu go całkowicie niszczy.
Czym tak właściwie jest stres?
Jest to skupianie się na tym, czego nie chcemy, czego najbardziej się obawiamy. Prowadzi to do spełniania się tego, czego dana osoba oczekiwała i na co były otwarte jej filtry percepcji – czyli totalna przegrana.
Jak powstaje stres?
Bardzo często poprzez nasze myśli… niekoniecznie poprzez bezpośrednie zagrożenie naszego życia.
Stres jest czymś naturalnym, towarzyszy człowiekowi od zawsze. Bardzo często pozwala na uratowanie życia. Jest nam potrzebny, ale tylko w konkretnych sytuacjach. Podam Ci przykład.
Wyobraź sobie, że w Afryce antylopa spokojnie je sobie trawę. Nagle dostrzega geparda… w dosłownie jednej mili sekundzie pojawia się u niej ogromny poziom stresu, zaczyna gwałtownie produkować adrenalinę i ucieka. Następnie gdy zdoła uciec w bezpieczne miejsce odpoczywa, uspokaja się i znowu zaczyna spokojnie jeść trawę. Poziom stresu antylopy jest gwałtowny, ale krótkotrwały.
A jak to jest w naszym życiu? Zazwyczaj ludzie stresują się praktycznie 24h na dobę. Stresujące sytuacje są dosłownie na „każdym kroku”, albo są to rzeczywiste zdarzenia albo najgorsze scenariusze wyobrażone w naszych głowach. A kiedy jesteśmy skupieni na „drapieżniku”, nasza podświadomość nie ma szans na dostrzeżenie okazji i stworzenie życia jakie chcemy mieć.
Dlatego jedną z bardzo ważnych technik wysokiej produktywności jest umiejętność odstresowania się.
Nie tylko jest to ważne dla Twojego zdrowia, ale także podwyższa jakość Twoich decyzji oraz poziom Twojej produktywności w ciągu dnia.
Osobiście wykorzystuje bardzo wiele metod, które obniżają poziom stresu w moim organizmie, ale 2 z nich są moimi ulubionymi, działają w każdej sytuacji, czy to w podróży, czy przed ważnym spotkaniem…
Nasz umysł potrafi nami nieźle manipulować, dlatego musisz być sprytniejszy niż on.
Metody, które Ci proponuje to kalejdoskop + wizualizacja. Możesz użyć prawdziwego kalejdoskopu albo zobaczyć wirtualny w internecie np. na YouTube. Zmieniające się kolory zajmą Twój pędzący umysł. Pozwoli to obniżyć fale wibracji, na których znajduje się Twój umysł. Z wysokich analitycznych fal Beta na fale alfa.
Ten stan jest bardzo podążany, ponieważ dzięki temu Twój umysł uspokaja się i jest w stanie uporządkować wiedzę i dane, które właśnie analizowałeś.
Wprawia to Twój umysł, a właściwie cały organizm w stan równowagi dzięki czemu możesz podjąć jakościowe decyzje i niesamowicie podnieść swoja wydajność.
Drugi krok to wizualizacja. Z zamkniętymi oczami wdychasz powietrze i z każdym wydechem wyobrażasz sobie i czujesz jak wydychasz wszystkie myśli, zmartwienia i cały stres.
Jak to zrobić?
Włącz muzykę alfa. Weź oddech przez nos, wyobraź sobie jak krystalicznie czyste powietrze oczyszcza Twój umysł z wszystkich myśli. Następnie poczuj jak cały stres odchodzi z wydechem. Później poczuj oczyszczoną przestrzeń i przejdź do następnej części ciała. Po kilku minutach powinieneś poczuć wielką ulgę oraz jasność i klarowność swojego myślenia.
Obniż stres w 7 prostych krokach
1. Przygotuj się na następny dzień
Poświęć kilka minut każdego wieczoru, aby przygotować się na kolejny dzień. Zaplanuj posiłki na następny dzień, przygotuj ubrania, wyczyść buty i przyszykuj niezbędne rzeczy w jednym miejscu. Umów się lub potwierdź wszystkie spotkania. Zaoszczędzi Ci to niepotrzebnych nerwów rano i znacznie szybciej wyjdziesz z domu w lepszym nastroju.
2. Zrób plan działania
Wyznacz sobie cel co chcesz osiągnąć oraz zapisz listę priorytetów na następny dzień. Oznacz zadania najważniejsze, ważne i zupełnie błahe. Nie zapomnij o czasie tylko dla siebie.
3. Zrób wizualizację lub medytację
Poświęć kilka minut, żeby znaleźć wewnętrzny spokój. Puść spokojną, relaksacyjną muzykę (najlepiej z falami alfa) i oddychaj głęboko. Gdy jesteś zestresowany masz płytki oddech, a podczas głębokich wdechów i wydechów tlen dostaje się do wszystkich komórek naszego ciała co redukuje stres, obniża tempo bicia serca oraz ciśnienie krwi.
4. Bądź wdzięczny
Każdego wieczoru zrób listę swoich sukcesów, które udało Ci się osiągnąć tego dnia. Zgodnie z zasadą podobieństwa, że podobne przyciąga podobne, tak samo sukces przyciąga sukces. Im bardziej czujesz się „człowiekiem sukcesu” tym więcej sukcesów stanie Ci na drodze. Jednak, żeby do tego doszło musisz zdać sobie z tego sprawę i zrobić ich listę. Mogą być to duże jak i małe rzeczy, np. pozyskałem dzisiaj 3 nowych klientów, byłem na siłowni, jadłem zdrowe posiłki, znalazłem na ulicy 10 zł, pomogłem dziecku w szkole itp.
5. Ćwiczenia fizyczne
Badania udowadniają, że regularne ćwiczenia fizyczne redukują stres i poprawiają zdrowie. Regularne ćwiczenia fizyczne mają bezpośredni wpływ na Twój stan emocjonalny, Twój humor i na Twoje samopoczucie. Faktem jest, że ćwiczenia fizyczne wydzielają dużo pozytywnych hormonów:
- endorfiny są odpowiedzialne za szczęście. Wydzielają się bezpośrednio po zakończeniu ćwiczeń.
- serotonina jest hormonem, który zapewni Ci pokłady pozytywnej energii przez cały dzień. Poprawia też koncentrację i jest odpowiedzialna za zdrowy sen.
- dopamina, która również wydziela przyjemność. Dzięki regularnym ćwiczeniom poziom dopaminy w organizmie wzrasta.
6. Bądź tu i teraz
Zwolnij i zacznij doceniać każdy moment, nawet te najmniejsze rzeczy. Śmiej się często. Śmiech uwalnia endorfiny i poprawia humor. Znajdź chwilę czasu tylko dla siebie: spędź trochę czasu na zewnątrz, pooddychaj świeżym powietrzem, podziwiaj naturę. To naturalne antydepresanty za które nie musisz płacić nawet złotówki.
7. Śpij minimum 7-8 godzin dziennie
7-8 godzin pozwala na „detoks umysłu” i „poukładanie danych”. Kiedy śpisz właśnie taką ilość czasu dzień jest produktywny, a odporność na stres wysoka. Mniej snu oznacza mniej produktywności przez co humor też idzie w dół.
Cześć! Jestem trenerem rozwoju osobistego i biznesowego. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i wysoką produktywnością. Jestem współzałożycielką platformy rozwoju osobistego i biznesowego Sukces Z Pasją.
Moją misją jest prowadzenie ludzi do sukcesu oraz wydobycie ich prawdziwego potencjału. Od 2011 r. w moich szkoleniach On-Line i wydarzeniach na żywo wzięło udział kilka tysięcy osób.