Jak użyć swojej siły perswazji?

Jeżeli musiałabym wybrać tylko jedną umiejętność, która zdecydowanie zmieni moje życie to wybrałabym siłę perswazji

Dlaczego?

Ponieważ wpływa ona na wszystkie związki/relacje zarówno w życiu prywatnym jak i biznesie, co za tym idzie, decyduje o wynikach jakie osiągasz w swoim życiu.

Jak zbudować fantastyczne relacje, tak aby druga osoba chciała z Tobą współpracować? Jak płynnie i w naturalny sposób używać swojej siły perswazji tworząc tzw. sytuacje win-win (czyli wygraną dla obu stron)? Jeśli naprawdę chciałbyś posiąść umiejętność efektywnej komunikacji i perswazji to ten blog jest dla Ciebie.

Czym tak naprawdę jest sztuka perswazji?

Sztuka Perswazji, to nic innego jak umiejętność budowania fantastycznych relacji.

Kiedy ją posiądziesz prowadzenie efektywnych negocjacji  będzie Twoją drugą  naturą. Twoja umiejętność wpływania na innych będzie Twoją mocną stroną, dzięki czemu będziesz mógł „otwierać sobie drzwi” i tworzyć możliwości, których nigdy wcześniej nie miałeś.

Osoba z dobrze opanowaną sztuką perswazji jest w stanie zmotywować innych do podjęcia konkretnego działania, do osiągnięcia ponadprzeciętny rezultatów. Potrafi inspirować i pozytywnie wpływać na jakość życia innych.

To właśnie Twoja siła wpływu decyduje o tym, jak jesteś traktowany, czy Twoje pomysły są brane pod uwagę, czy to właśnie Tobie oferowane są najlepsze okazje, projekty, kontrakty czy awans. Perswazja ma też ogromny wpływ na to jak wygląda Twój związek, jakich masz znajomych/przyjaciół, jak również na Twoją efektywność w wychowywaniu dzieci.

Każdy kontakt z drugim człowiekiem jest tak naprawdę procesem komunikacji i budowania dobrych relacji.

Jest kilka prostych elementów, które sprawią, że Twoja komunikacja będzie efektywna, a inni będą czuć się komfortowo w Twoim towarzystwie.

5 elementów budowania bardzo dobrych relacji i efektywnej komunikacji.

Każda osoba sukcesu ma wyrobiony pewien schemat zachowań  (nawet jeśli sama nie zdaje sobie z tego sprawy). Za każdym razem, kiedy osiąga pożądane rezultaty robi to przechodząc przez ten sam specyficzny schemat postępowania.

Ten schemat zachowań związany jest z tym, że ludzie, z którymi rozmawiamy szukają w nas różnych podobieństw. Ludzie po prostu lubią osoby, z którymi mają coś wspólnego lub osoby, którymi sami chcieliby się stać. 

Rozmawiając z kimś kogo nie znamy najpierw szukamy podobieństw oceniając drugą osobę po wyglądzie i zachowaniu. Dlatego nasz styl i mowa ciała są niezwykle istotne na samym początku spotkania. W dalszej kolejności ważne staną się kolejne aspekty.

1.Zasada pierwsza: Lubimy ludzi którzy są do nas podobni, z którymi mamy coś wspólnego, z którymi możemy się utożsamić.

2. Zasada druga: Lubimy ludzi, którzy są już tam gdzie my chcemy być, te osoby są też naszą inspiracją i mają na nas największych wpływ.

3. Zasada trzecia: Pierwsze wrażenie ma znaczenie.

Powiedzenie „jak Cię widzą, tak Cię piszą naprawdę działa, zwłaszcza w świecie biznesu. Dlatego Twój styl i mowa ciała odgrywają bardzo ważną rolę, w sile perswazji i budowaniu fantastyczny relacji.

4. Zasada czwarta: Niezwykle istotna jest Twoja umiejętność pokazania rozmówcy, że jesteś tutaj właśnie dla niego i naprawdę zależy Ci na przekazaniu mu wartości.

5. Zasada piąta: Zaakceptuj swojego rozmówce i doceń go.

Niektóre sformułowania są tak magiczne, że same w sobie aktywnie oddziaływują na rozmówcę i tym samym budują chęć współpracy.

Jak zrealizować te punkty? czyli Praktyka czyni Mistrza!

1.Zasada pierwsza: Lubimy ludzi którzy są do nas podobni.

Zrób pracę domową!

Chcesz być jak najbardziej podobny do swojego rozmówcy i stworzyć poczucie, że jesteś „swoim człowiekiem” z tego samego środowiska? Zanim pójdziesz na spotkanie sprawdź z kim się spotkasz.

Sprawdź np. jaki dress code obowiązuje w firmie, w której masz spotkanie i odpowiednio dostosuj swój ubiór. Ważne jest to, żeby druga osoba czuła się przy Tobie komfortowo i mogła Ci zaufać.

Jak rozpocząć rozmowę tak, aby Twój rozmówca Cię polubił już na samym początku spotkania?

Już od dawna wiadomo, że ludzie najbardziej są zainteresowani sami sobą i tym co jest dla nich ważne, dlatego bardzo lubią mówić po prostu o sobie, o tym co robią i co ich interesuje.

Dlatego na początku rozmowy zacznij od zadawania pytań otwartych na temat Twojego rozmówcy, o tym skąd pochodzi, o tym jak minął mu weekend, jeżeli zbliża się lato cz ma jakieś plany na wakacje itp. Bardzo dobrym pomysłem jest szczery komplement np. bardzo podoba mi się wystrój Twojego biura, powiedz czymś się inspirowałeś?

Kolejny pomysł to znalezienie wspólnych mianowników np. kiedy zapytasz się swojego rozmówcy czy pochodzi z tego miasta, a on to potwierdzi, możesz od razu zapytać się go o jego opinie np. ulubiona restauracja czy pomysł na weekend w tym mieście.

Ludzie uwielbiają, kiedy ktoś ich naprawdę słucha i mogą wyrazić to co myślą.

Jednym z najlepszych neutralnych tematów rozmów jest sport. Możesz zapytać swojego rozmówce czy interesuje się piłką nożną, jeśli tak, to której drużynie kibicuje, jeśli nie, to może uprawia jakiś sport? A może ma jakieś inne hobby?

Chodzi o to, żeby przeprowadzić na wstępie luźną rozmowę na temat, który sprawi, że Twój rozmówca poczuje się dobrze. Rozmawiaj na ten temat przez minimum 10-15 min i pamiętaj nigdy prze, nigdy nie wspominaj nic o produkcie, ani nie rozmawiaj na temat transakcji.

Po 10-15 minutach, kiedy zbudujesz już dobrą relacje możesz przejść do biznesu.

Luźna rozmowa wytworzy między Wami podświadome połączenie i Twój rozmówca poczuje się naprawdę zaakceptowany, zauważony i doceniony, dzięki czemu znacznie bardziej Cię polubi, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Musisz wiedzieć, że najlepsi sprzedawcy na świecie bardzo rzadko rozmawiają o produkcie. Jeśli będziesz rozmawiał tylko o produkcie to niczym nie będziesz różnił się od swojej konkurencji

2. Zasada druga: Lubimy ludzi, którzy są już tam gdzie my chcemy być.

Osoby z wysoką siłą perswazji są pewne siebie i ich stan emocjonalny jest spójny z ich zachowaniem. Innymi słowy „włączają” swoją charyzmę, kiedy tylko tego potrzebują i dobra wiadomość jest taka, że Ty też możesz to zrobić.

Jak badania potwierdzają istotny jest tzw. „zespół niewerbalnych zachowań” – czyli specyficzny stan emocjonalny i mentalny, który wywołuje konkretną mowę ciała, mimikę i zachowanie.

Dzięki czemu ludzie będą widzieć Cię jako osobę asertywną, osobę sukcesu, z wpływami i autorytetem, która wie czego chce. Twoja osoba będzie wręcz emanować siłą.

Jak „włączyć” swoją charyzmę?

Istnieją 4 techniki, aby tak się stało:

  1. Mów głośno, ale nie krzycz. Podnosi to Twoją pewność siebie i asertywność.
  2. Zmieniaj ton głosu, aby dodać barw do swojej prezentacji. Spowoduje to, że Twój rozmówca będzie zaciekawiony tym, co masz do powiedzenia i będzie skłonny otworzyć się na Twój przekaz.
  3. Zwolnij tempo. Podwyższa to rangę Twojej wypowiedzi i sprawia, że inni bardziej Cię słuchają i mają do Ciebie jeszcze większy szacunek.
  4. Poczekaj 2 sekundy zanim odpowiesz. Sprawia to wrażenie, że masz coś ważnego do powiedzenia.

3. Zasada trzecia: Pierwsze wrażenie ma znaczenie.

Wyobraź sobie, że spotykasz kogoś po raz pierwszy i nie miałeś czasu, aby sprawdzić i dowiedzieć się czegoś więcej o tej osobie, więc idziesz na spotkanie nieprzygotowany. Nawet nie miałeś okazji, aby zobaczyć zdjęcie rozmówcy i przeczytać cokolwiek o tej osobie, więc trzeba podjąć szybką decyzje czy ta osoba jest pewna siebie, czy ma władzę, czy jest życzliwa i czy można jej ufać czy nie.

Poprzez interakcję z tą osobą dosłownie w ciągu kilku sekund instynktownie szukamy wskazówek na podstawie, których wydajemy podświadomie nasz werdykt, czy nasz rozmówca jest pewny siebie, czy jest życzliwy czy nie itp.

Gdy spotykamy kogoś po raz pierwszy nasza podświadomość szuka konkretnych schematów, które „zakodowała” w przeszłości i porównuje je do czegoś co już znamy. Np. z naszych życiowych doświadczeń wiemy jaką postawę ma osoba pewna siebie, która coś w życiu osiągnęła, która ma powód do dumy albo satysfakcji, która zna swoją wartość.

Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest to, co Ty sam o sobie myślisz. Ludzie mają bowiem tendencję do wystawiania opinii na postawie naszego własnego wyobrażenia o sobie samym.

Dlatego jest to tak niesamowicie ważne, aby zrobić bardzo dobre pierwsze wrażenie, ponieważ nigdy nie dostaniesz drugiej szansy.

Jak wydobyć pewność siebie i zrobić bardzo dobre pierwsze wrażenie w jedną minutę? Technika na wydobycie asertywności.

Użyj tego procesu przed kluczowym spotkaniem lub po prostu, kiedy chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Te kroki mogą wydawać się oczywiste, jednak wiele osób, które znajdują się w sytuacji stresowej jak np. sprzedaż, rozmowa z ważnym klientem, prezentacja swojego projektu tak skupiają się na treści, że zapominają o formie swojego wystąpienia.

1. Nastawienie mentalne: Zaangażuj swój umysł poprzez wizualizację, działa to fantastycznie. Przed wyjściem na spotkanie wyobraź sobie sytuację, kiedy odniosłeś jakiś triumf.

2. Tuż przed spotkaniem stań i rozstaw stopy na szerokość ramion, tak aby ciało miało naturalną równowagę. Następnie wyciągnij ręce do sufitu, później szeroko po obu stronach ciała, aby otworzyć swoją klatkę piersiową. To zmieni Twoją postawę na postawę osoby pewnej siebie, otwartej, która wie czego chce. Dopiero po tym, wejdź na spotkanie. Dzięki takiemu procesowi wizualnie zajmujesz więcej miejsca i dajesz wrażenie, że jesteś bardzo pewny siebie. 

3. Oddychaj, może jest to śmieszna sugestia, ale uwierz mi, że większość ludzi o tym zapomina, kiedy ma ważne spotkanie i po prostu mówi na bezdechu jednym potokiem słów.

Wówczas Twoja siła perswazji spada, a wzrasta stres i całe wrażenie Twojej osoby jest bardziej negatywne niż pozytywne. Dlatego weź kilka głębokich wdechów przed samym spotkaniem, ponieważ wprowadzi Cię to w rytm oddychania i będziesz o tym pamiętał podczas spotkania.

4. Już na samym spotkaniu stój mocno, pewnie na obu nogach, rozstaw stopy na szerokość ramion. Wyprostowane plecy, patrz prosto w oczy rozmówcy. 

 

4. Zasada czwarta: Pokaż rozmówcy, że jesteś tutaj właśnie dla niego i naprawdę zależy Ci na przekazaniu mu wartości.

Kogo tak naprawdę lubimy? Osoby, które dają nam poczucie, że jesteśmy dla nich ważni. 

Jak wywołać takie uczucie? Po prostu podczas rozmowy bądź obecny!

Co ciekawe, zasad ta jest zazwyczaj w pełni wykorzystywana w biznesie, ponieważ każdy zdaje sobie sprawę z rangi rozmów biznesowych. Niestety w życiu prywatnym już o tym zapominamy.

Ile razy miałeś taką sytuację, że podczas rozmowy z kimś, kiedy opowiadasz istotną dla Ciebie historię Twój rozmówca nagle wyciąga telefon i mówi „poczekaj, poczekaj tylko coś szybko sprawdzę…”. Co się wówczas dzieje? Jakakolwiek „chemia”, która się utworzyła między Wami, jakiekolwiek relacje znikają, ponieważ wiesz, że ten ktoś w telefonie jest ważniejszy od Ciebie. Czujesz się po prostu zignorowany.

Dlatego już na samym początku rozmowy daj swojemu rozmówcy do zrozumienia, że jesteś tutaj dla niego, chcesz mu pomóc i chcesz stworzyć tzw. win-win deal (wygraną dla obu stron).

Jak możesz to zrobić?

Jeżeli chodzi o relacje prywatne, np. kiedy wracasz do domu, bardzo ważne jest, żebyś przywitał swoją żonę/ swojego męża, swoje dzieci. Tak samo kiedy Ty jesteś w domu, a ktoś z Twoich domowników wraca, to nie mów na przywitanie „idź wyrzuć śmieci” nawet nie patrząc się na tę osobę, tylko po prostu przywitaj się. 

Tak samo w swojej firmie. Wchodząc do pracy przywitaj się ze swoimi znajomymi. Może są to proste wskazówki, ale sam się zastanów czy przypadkiem nie są one zapomniane? Niejednokrotnie byłam świadkiem sytuacji, że pracownicy wchodzą do biura i bez żadnego „cześć” siadają do swoich biurek, zakładają słuchawki i po ośmiu godzinach mówią tylko „do jutra” i wychodzą… 

Z kolei podczas negocjacji istotne są pytania: 

  • jakiego rozwiązanie szukasz?
  • z czym masz największy problem?
  • co ułatwiłoby Ci prowadzenie biznesu/wykonanie tego projektu?


Kiedy spotykasz się ze swoim rozmówcą z podejściem, że chcesz mu pomóc, dać mu rozwiązanie jego problemów, osoba będzie mile zaskoczona, ponieważ większość osób jest zazwyczaj zainteresowana tylko tym co oni sami mogą wynegocjować z tego spotkania.

 

5. Zasada piąta: Zaakceptuj swojego rozmówce i go doceń.

Doceń drugą osobę. W życiu prywatnym możesz np. powiedzieć swojemu partnerowi, że doceniasz jak bardzo dba o Waszą rodzinę, że ciężko pracuje na Wasz styl życia. Możesz docenić starania swojego partnera/partnerki o Wasz wspólny dom, jak o niego dba. 

Tak samo w biznesie. Warto doceniać starania swoich współpracowników np. doceniam Twoją skrupulatność. To niesamowite jak wszystko wykonujesz na czas. 

Na prawdziwe pochwały reagujemy tak, że jeszcze bardziej się otwieramy, że jeszcze bardziej chcemy współpracować i jeszcze bardziej staramy się robić wszystko tak, aby „urosnąć” do poziomu opinii, którą o sobie usłyszeliśmy. Taka pozytywna perswazja pozwala na wydobycie najlepszej wersji naszego rozmówcy. 

Kiedy my czujemy, że faktycznie komuś na nas zależy to darzymy tą osobę większym zaufaniem. 

Dodatkowo ważna zasada: nigdy nie zaprzeczaj swojemu rozmówcy, ponieważ wzbudzi to u niego chęć obrony tzw. nastrój defensywny, który prowadzi donikąd i tylko utrudnia budowanie bardzo dobrych relacji.

Techniki:

Powiedz:

  • tak ma to sens,
  • widzę, o co Ci chodzi,
  • rozumiem Twój punkt widzenia i….


Nie znaczy to, że musisz naprawdę zaakceptować pomysł swojego rozmówcy, ale dasz mu w ten sposób do zrozumienia, że rozumiesz jego punkt widzenia i masz to na uwadze.

Daje to Twojemu rozmówcy poczucie akceptacji i docenienia jego punktu widzenia. Jest to specjalne podświadome uczucie, które buduje fantastyczną relacje. Jeśli będziesz się z nimi zgadzał to mowa twojego ciała będzie tym emanować.

Będą widzieć, że się z nimi zgadzasz i że nie musza z Tobą walczyć.

Wtedy oni również będą otwarci na Twoje sugestie i propozycje. Jeśli my ich nie atakujemy oni nie będą musieli atakować nas.

Kiedy już dowiesz się co jest dla niego ważne, poczuje pełną akceptację i docenienie, a Wasza relacja będzie przyjazna. Dzięki temu Twoja siła perswazji będzie fenomenalna i Twoi klienci czy też Twoi przyjaciele zostaną z Tobą na zawsze, ponieważ Wasza relacja jest zbudowana na mocnych fundamentach.

Ewelina Gawłowska

Cześć! Jestem trenerem rozwoju osobistego i biznesowego. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i wysoką produktywnością. Jestem współzałożycielką platformy rozwoju osobistego i biznesowego Sukces Z Pasją

Moją misją jest prowadzenie ludzi do sukcesu oraz wydobycie ich prawdziwego potencjału. Od 2011 r. w moich szkoleniach On-Line i wydarzeniach na żywo wzięło udział kilka tysięcy osób.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>