Jak zarabiać na własnej pasji?

Jeżeli jesteś już zmęczony pracą dla kogoś innego, to w tym blogu dowiesz się jak możesz zacząć zarabiać na tym, co kochasz robić.

Podczas swoich podróży spotykam bardzo wiele osób, które zarabiają dosłownie miliony realizując tylko i wyłącznie swoje hobby.

„Rób to co lubisz, a już nigdy nie będziesz musiał pracować.”

Pewnie zastanawiasz się czy to jest po prostu kwestia szczęścia, czy może jest za tym ukryty jakiś konkretny schemat działania… 

Moje osobiste doświadczenia, pokazują, że istnieją 3 podstawowe warunki, które umożliwiają stworzenie dochodowego biznesu opartego na własnej pasji.

Jakie?

WARUNEK 1 – pasja: czy masz pasję do tego co robisz lub tego co zamierzasz robić?

Pasja jest to najważniejszy element, który zadecyduje o tym, czy przetrwasz w drodze do sukcesu w momencie, kiedy napotkasz pewne przeszkody  i nastąpi tymczasowo gorszy okres…

Zazwyczaj, kiedy zaczynasz realizować jakiś cel pojawia się problem presji czasu i ogromnej ilość pracy, którą trzeba wykonać. Jest to szczególnie trudne zwłaszcza wtedy, kiedy nie masz jeszcze zespołu ani odpowiednich finansów i wszystkie zadania musisz rozwiązywać sam, czasami nawet finansować wydatki ze swojej własnej pensji albo niewielkich oszczędności.

Pasja sprawi, że w realizacje swojego celu biznesowego włożysz całe swoje serce i właśnie to będzie Cię wyróżniało na rynku. Właśnie Twoja pasja i oddanie sprawią, że klienci będą wybierać Ciebie, a nie konkurencje. Będą wybierać Twoją osobowość i Twoje unikalne życiowe doświadczenia, które sprawiły, że zacząłeś robić to co robisz. 

Ważne jest abyś połączył swoją historię z tym co robisz. Pozwoli to utożsamić się Twojemu klientowi z Tobą, a dzięki temu zyskasz ich lojalność.

Opowiem Ci jak było w moim przypadku.

Pomysł na stworzenie szkoleń na temat sukcesu i klarowności wziął się to z tego, że to ja sama kiedyś straciłam klarowność i nie miałam pojęcia co dalej robić. Najciekawsze było to, że miałam już za sobą moje pierwsze sukcesy w biznesie i dzięki temu wolność finansową.

Więc jak widzisz brak klarowności i moment zwątpienia może pojawić się w każdym momencie życia zwłaszcza, kiedy zmienia się Twoja wizja na życie i szukasz swojego nowego przeznaczenia.

Spędzało to dosłownie sen z moich powiek i doprowadzało mnie do frustracji.

W pewnym momencie poczułam, że mam już dosyć, i wówczas zaczęłam studiować wszystkie dostępne na rynku materiały odnośnie klarowności. Od tego momentu moje życie się zmieniło, nie tylko odnalazłam klarowność, ale też stworzyłam program, który pomaga ludziom z problemem, który ja sama kiedyś miałam.

Uświadomiłam sobie, że uwielbiam przekazywać wiedzę innym i ich inspirować.

Wiedzę, która pomoże uniknąć błędów, które sama popełniłam. Tak odkryłam swoją pasję – inspirowanie ludzi do sukcesu.

Podsumowując, pasja sprawia, że idziesz do przodu nawet kiedy inni w Ciebie wątpią. Dzieje się tak dlatego, że samo wykonywanie tego czegoś sprawia Ci wewnętrzna radość – to pasja utrzyma Cię na powierzchni i to ona będzie Twoim milowym krokiem do Twojego sukcesu.

A co jeśli nie wiesz, co jest Twoją pasją?

Przygotowałam dla Ciebie 3 kroki, które pomogą Ci ustalić co jest Twoją pasją (jeżeli doskonale zdajesz sobie sprawę z tego co nią jest, możesz ominąć ten fragment i od razu przejść do 2 warunku).

#Krok pierwszy – lista sukcesów

Weź swój notes i wypisz wszystkie swoje sukcesy, nawet te najmniejsze.

Przez całe życie byłeś zaangażowany w przeróżne zadania, projekty, prace zespołowe. Brałeś udział w wielu przedsięwzięciach, także biznesowych.

Mogą być to sukcesy związane z Twoim osobistym celem albo sytuacje, kiedy przyczyniłeś się do powodzenia większego zespołu. Zwłaszcza te sukcesy, gdzie Twoja inicjatywa, Twoja kreatywność, Twoje umiejętności pomogły osiągnąć ostateczny sukces i zakończyć projekt powodzeniem.

Niech wszystkie te rzeczy znajdą się na kartce, nawet jeśli nie były one powiązane z biznesem.

Pamiętaj, że nawet jeżeli nie wpływasz bezpośrednio na efekt końcowy, to każde Twoje działanie przyczynia się do ostatecznego sukcesu. Część zasługi należy się Tobie.

Może jesteś dobry w radzeniu sobie w sytuacjach krytycznych?

Wyobraź sobie, że nagle przesunęła się data końcowa ważnego projektu, albo całkowitej zmianie uległy plany, według których do tej pory działał cały Twój zespół. W takich chwilach ludzie panikują, potrzebują lidera.

Może właśnie Ty doskonale sprawdzasz się w tej roli?

Kiedy sytuacja jest napięta, Ty bez problemu radzisz sobie ze stresem? Zachowujesz trzeźwość umysłu, nie masz problemu z podejmowaniem decyzji, podczas gdy inni tracą głowę? Wiesz, jak przeorganizować pracę całego zespołu, dostrzegasz kwestie, o których pozostali zapomnieli w nagłym zamieszaniu?

Opanowanie i umiejętność działania pod presją czasu są niezwykle przydatne w życiu prywatnym i zawodowym.

Równie ważny może okazać się talent do negocjacji. Może potrafisz załagadzać konflikty, rozwiązywać spory? Kiedy pojawia się jakaś rozbieżność pomiędzy Twoim zespołem, a klientem, wiesz, jak poprowadzić rozmowę, by sprawa była wygrana dla obu stron?

Niektórzy w tej samej sytuacji straciliby kontrakt, albo co gorsza klienta, ale Ty bez trudu odnajdujesz rozwiązanie. Oznacza to, że jesteś dobry w negocjacjach, a zarazem sprawdzasz się jako mediator.

Kontakty z ludźmi to Twoja specjalność. Lubisz z nimi przebywać, sprawiasz, że w Twoim towarzystwie czują się swobodnie. Umiejętność budowania dobrych relacji z otoczeniem przydaje się zawsze, niezależnie od warunków i okoliczności.

Oczywiście sukcesy odnosi się nie tylko na polu zawodowym.

Powiedzmy, że uczestniczyłeś w jakimś spotkaniu towarzyskim, na którym zjawiły się całe rodziny – zarówno dorośli, jak i dzieci.

Zamiast brać udział w imprezie, rodzice byli pochłonięci swoimi pociechami. Wtedy Ty wkroczyłeś do akcji. Wymyśliłeś jakąś ciekawą zabawę, zorganizowałeś najmłodszym czas. Umiałeś zaproponować atrakcyjne gry rozwojowe i nakłonić dzieci do udziału.

To również duże osiągnięcie, Twoje osiągnięcie.

Ja osobiście wiem, co znalazłoby się na mojej liście sukcesów. Na pewno trafiłoby na nią zdarzenie sprzed lat, kiedy pomimo zmiany terminu zamknięcia projektu udało mi się zakończyć go na czas. Zostałam wtedy po godzinach, wykazałam się elastycznością – zadaniową oraz czasową – i osiągnęłam swój cel. Wszystko dzięki mojej determinacji, ogromnego entuzjazmu, który zawsze mi towarzyszy.

Przypomnij sobie konkretne, określone sytuacje, w których Twoja interwencja pomogła doprowadzić jakiś projekt do końca, w których Twój wysiłek umożliwił osiągnięcie wyznaczonego celu. Jeszcze dzisiaj stwórz listę swoich sukcesów. Przypatrz się swojej pracy i innym dziedzinom życia. Lista może być tak długa, jak tylko zechcesz. Najważniejsze, żebyś pisał bez namysłu, żeby to sama podświadomość podpowiedziała Ci, jakie są Twoje zdolności. Zrób listę.

#Krok drugi – schemat sukcesu

Drugi punkt bezpośrednio wynika z pierwszego. Na pewno dostrzegasz, że część z Twoich osiągnięć jest do siebie podobna, że angażujesz się w podobne projekty, stosujesz podobne strategie, podobnie reagujesz na różne okoliczności. Dlatego też często odnosisz sukcesy w pokrewnych dziedzinach.

Masz swój własny sposób działa – pora go odkryć!

Aby stworzyć swój „schemat sukcesów”, musisz uważnie przeczytać, co napisałeś.

Spójrz na listę swoich dokonań, celów. Po dokładnym zapoznaniu się z tą listą zastanów się, jakie określone umiejętności pomogły Ci osiągnąć sukces w wymienionych przez Ciebie sytuacjach.

Odwróć kartkę i stwórz kolejną listę.

Niech tym razem znajdą się na niej Twoje zalety, kompetencje, które towarzyszą Ci przez całe życie, z których korzystasz, by osiągnąć sukces.

Zastanów się dobrze: jakie cechy lub umiejętności powtarzają się na Twojej liście.

Znajdź:

– specyficzną umiejętność

– specyficzną cechę, która przyczyniła się do sukcesów zgromadzonych na tej liście.

Wyłów wyjątkowe umiejętności, które posiadasz, zachowania charakterystyczne dla Ciebie, naturalne odruchy, które za każdym razem były Ci potrzebne.

#Krok trzeci – powołanie w biznesie

To, co już do tej pory zrobiłeś prowadzi nas do punktu trzeciego.

  • Co z tego, że mam listę sukcesów?
  • Gdzie tu powołanie w biznesie?
  • Jak to wszystko wiąże się z tematem naszych rozważań?

Kiedy masz już listę swoich umiejętności, kiedy poznałeś już swoje mocne strony, swoje cechy, które przyczyniały się do osiąganych przez Ciebie sukcesów, pora zrobić następny krok.

Zapytaj siebie: „kim chcę być? Co chcę stworzyć? Co chcę osiągnąć?”

Masz przed sobą kartkę, na której wypisałaś swoje sukcesy.

Analizując je, zauważyłeś powtarzające się cechy i kompetencje.

Wybrałeś kilka z nich, na przykład sześć. Sześć cech, które odgrywają kluczową rolę w Twoim schemacie działania. Teraz na ich podstawie będziesz mógł podjąć decyzję co do swojej przyszłości.

Kiedy masz już listę swoich mocnych stron, pomyśl, jak możesz je przenieść na rynek pracy.

  • Co możesz stworzyć na tej podstawie, jak możesz „zmaterializować” swoje umiejętności?
  • Jakie Twoje cechy mogą być pomocne innym?
  • Poszukaj inspiracji. Pomyśl o swoich znajomych i ich sposobach na życie.
  • Przejrzyj portale internetowe, magazyny, ogłoszenia. W jaki sposób inni wykorzystują swoje atuty?

WARUNEK 2 – ekspert: czy możesz stać się jedną z lepszych osób w tej branży?

Kolejna ważna kwestia dotyczy tego, czy będziesz w stanie dołączyć do topowej czołówki w tym co robisz?

Możesz sobie pomyśleć, że w dzisiejszych czasach bardzo ciężko dostać się do grona najwybitniejszych osób, ponieważ jest wiele znakomitych osób zajmujących się tą samą dziedziną co Ty… 

Jednak jeśli chodzi o stanie się ekspertem w danej dziedzinie, liczy się Twoja pasja, zamiłowanie, Twoja własna unikalna historia. Ekspert dzieli się swoimi doświadczeniami, swoją wiedzą i to Twoje rezultaty zadecydują o tym, czy dołączysz do czołówki najlepszych, czy też nie. 

Natomiast nie zadecyduje to kiedy zacząłeś, ile masz lat czy jakie studia skończyłeś.

Zawsze chodzi tylko i wyłącznie o Twoje wyniki i rezultaty Twoich klientów.

Podam Ci przykład.

Oglądałam kiedyś wywiad z autorem książki – młodym nastolatkiem, który pokazał jak w ciągu 6 miesięcy zaczął zarabiać 6 cyfrowe sumy pieniężne prowadząc biznes E-commerce.

Stał się ekspertem w swoim temacie.

Mając tylko roczne doświadczenie, będąc bardzo młodym – po prostu osiągnął konkretny rezultat, i odnalazł swoich własnych odbiorców, którzy mogli się z nim utożsamić.

Umiejętność pokazania rezultatu, pozwoli Ci szybko dojść do sukcesu finansowego i osobistego. Dodatkowo zyskasz jeszcze coś bezcennego – spełnienie i satysfakcje. Da Ci to świadomość tego, że jesteś w czymś dobry i dajesz innym niesamowitą wartość.

WARUNEK 3 – pieniądze: czy masz możliwość zarobienia dużych pieniędzy?

Bardzo ważnym elementem, który weryfikuje to, czy to co robisz jest tylko pasją, czy też biznesem są pieniądze. Ludzie będą chcieli zapłacić i to dobrze zapłacić jeżeli dostaną od Ciebie rozwiązanie, które działa.

Najlepszym sposobem, aby sprawdzić to, czy możesz zmonetynować swoją pasję to sprawdzenie, czy istnieje już konkurencja – jeśli tak, oznacza to, że są też klienci.

Sprawdź ile nisza (Twój konkretny sprecyzowany rynek/branża), którą chcesz się zająć jest warta.

Np. jeśli chcesz uczyć jak pisać blogi czy książki jest to nisza warta grube miliony, ale jeśli chcesz prowadzić jakiś unikalny biznes musisz sprawdzić, czy znajdą się osoby zainteresowane Twoim pomysłem. 

Upewnij się, że Twoja nisza jest wystarczająco duża, powinna liczyć minimum 50 tysięcy osób.

Nie jesteś pewien, czy nisza, którą wybrałeś jest odpowiednia?

Przygotowałam dla Ciebie 7 kluczowych pytań: Czy Twoja nisza jest wystarczająco duża, aby w niej zarobić?

  • Czy ta nisza wyraża wyraźną potrzebę na to, co chcesz oferować?
  • Czy ludzie z Twojej niszy są skłonni wydawać pieniądze?
  • Czy masz łatwy dostęp do wybranej niszy?
  • Czy możesz dodać wartość do swojej niszy?
  • Czy Twoje działania w niszy mogą być zautomatyzowane?
  • Czy chciałbyś spędzać czas z klientami ze swojej niszy?

Do dzieła!

Postaw sobie cel biznesowy i zacznij go realizować.

Ewelina Gawłowska

Cześć! Jestem trenerem rozwoju osobistego i biznesowego. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i wysoką produktywnością. Jestem współzałożycielką platformy rozwoju osobistego i biznesowego Sukces Z Pasją

Moją misją jest prowadzenie ludzi do sukcesu oraz wydobycie ich prawdziwego potencjału. Od 2011 r. w moich szkoleniach On-Line i wydarzeniach na żywo wzięło udział kilka tysięcy osób.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>