Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Jak zapewne już doskonale wiesz, dobre pierwsze wrażenie masz szanse zrobić tylko raz.

W tym blogu dowiesz się jak zrobić to poprawnie i otworzyć sobie szanse, którą masz tylko tu i teraz.

Gotowy? Zaczynamy!

Jak myślisz ile czasu schodzi na to, żeby oceniła nas podświadomie druga osoba?

Zajmuje to dokładnie 4 sekundy (+/- 2 sekundy w zależności od sytuacji).

Podczas tych pierwszych sekund spotkania ludzie wyrobią sobie opinie odnośnie Twojego statusu społecznego, ekonomicznego oraz poziomu sukcesu życiowego. Podczas następnych kilku minut ich podświadomość zadecyduje jaki jest Twój poziom inteligencji, kompetencji, wiary w siebie oraz czy jesteś przyjazną osobą czy nie.

Pierwsze wrażenie bardzo trudno zmienić. Nawet jeżeli po jakimś czasie wyrobimy sobie inne zdanie o danej osobie, to dalej pozostanie ślad po pierwszym negatywnym wrażeniu. Dlatego można powiedzieć, że w kontekście budowania dobrych relacji pierwsze wrażenie, które stanowi 1% całego procesu budowania relacji przynosi 99% rezultatu.

Jaki jest sekret w dobrym pierwszym wrażeniu i co możemy zrobić żeby zrealizować swój cel?

Są 2 dominujące sekrety:

1.Twoja podświadomość a konkretnie Twoje MYŚLI

2. Twoje zachowanie a specyficznie Twoja MOWA CIAŁA

Kiedyś miałam okazję wziąć udział w rekrutacji 10 kandydatów na stanowisko dyrektora.

Kandydaci mieli już duże doświadczenie w zajmowaniu stanowiska wysokiego szczebla, każdy z nich niejednokrotnie musiał zatrudniać osoby do swoich starych firm.

Zapytałam się każdego z nich skąd wiedzą, przeprowadzając rozmowy kwalifikacyjne, że pracownik, którego chcą przyjąć do pracy będzie dobry.

Każdy, bez wyjątków, odpowiedział, że ufa swojemu instynktowi i zawsze jest to pierwsze wrażenie. Powiedzieli mi, że dosłownie w ciągu kilkunastu sekund czują czy ta osoba nadaje się na konkretną pozycję czy nie. A dopiero później biorą pod uwagę całą resztę: doświadczenie, kwalifikacje itp.

Nawet jeden z nich powiedział, że „reszta to już tylko dekoracje”.

Co mówią badania?

Badania przeprowadzone na uniwersytecie Harvard udowodniły, że pierwsze wrażenie jest generowane przez najszybszą i najbardziej prymitywną część naszego mózgu (mózg gadzi), w której zakodowane są „instynkty przetrwania”.

To właśnie ta cześć mózgu zadecydowała o tym, że nasi przodkowie przetrwali, ponieważ pozwalała im bardzo szybko podjąć decyzje czy istoty, które spotykali na swojej drodze to „przyjaciele”, czy „wrogowie”.

Teraz mózg gadzi działa w podobny sposób. Dosłownie w ciagu kilku sekund instynktownie szukamy wskazówek w napotkanej osobie, dzięki którym wydajemy werdykt, czy chcemy mieć z tą osobą coś wspólnego czy też nie.

Gdy spotykamy kogoś po raz pierwszy nasza podświadomość szuka konkretnych schematów, które „zakodowała” w przeszłości i porównuje je do czegoś co juz znamy. Np. z naszych życiowych doświadczeń wiemy jaką postawę ma osoba pewna siebie, która coś w życiu osiągnęła, która ma powód do dumy albo satysfakcji, która zna swoją wartość.

Wiemy też podświadomie jak wyglada osoba nieśmiała, jaką ma mowę ciała i możemy się domyślać, że nic w życiu nie osiągnęła i boi się wyjść z inicjatywą.

Z kolei kiedy widzimy na kimś drogie ubrania, czy biżuterię, prowadzi nas to do konkluzji, że ta osoba jest bogata, prawdopodobnie ma władzę, wpływy itd. 

Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest to, co Ty sam o sobie myślisz. Ludzie mają bowiem tendencję do wystawiania opinii na postawie naszego własnego wyobrażenia o sobie samym.

Techniki na wydobycie asertywności

Badania o umyśle potwierdzają, że nasze myśli mają ogromny wpływ na nasze zachowanie, dlatego nastawienie swojej podświadomości, a konkretnie swoich myśli jest fundamentalne.

Ludzie myślą o Tobie, to co Ty myślisz, że oni myślą o Tobie.

Jest to podstawa komunikacji i budowania fantastycznych relacji, ponieważ jesteśmy oceniani instynktownie, a nie logicznie.

Nastawienie swojej podświadomości jest pierwszym elementem.

Jak pamiętasz pierwszym sekretem zbudowania dobrego pierwszego wrażenia jest Twoja podświadomość – czyli Twoje myśli.

Co to takiego?

Chodzi o to, aby wywołać emocje, które czułbyś w momencie gdybyś rzeczywiście zrobił dobre wrażenie na swoim rozmówcy.

Jak tego dokonać?

Przed rozmową/spotkaniem/wystąpieniem/ po prostu momentem, który jest dla Ciebie ważny, nastaw swoją podświadomość na to, żeby zaprezentowała Cię w jak najlepszym świetle, zrób następujące kroki.

Użyj siły sugestii, zamknij oczy i wyobraź sobie jak chcesz, żeby odbyła się dana sytuacja np. spotkanie czy wystąpienie.

Zastanów się o czym myśli osoba, która jest pewna siebie, która zna swoją wartość? Innymi słowy poczuj pozytywne emocje sukcesu, zobacz w oczach wyobraźni siebie, robiącego dobre wrażenie. Na końcu wyobraź sobie, że kończysz spotkanie dokładnie tak jak chcesz np. podpisaniem kontraktu.

W jaki sposób to działa? Nastawia to Twoją podświadomość, aby stworzyła projekcie Twojej osoby jako ktoś charyzmatyczny, jako osobę, która jest autorytetem i z którą każdy chce współpracować.

Drugim sekretem dobrego pierwszego wrażenia jak pamiętasz jest Twoja mowa ciała.

Tuż przed spotkaniem weź kilka głębokich oddechów, rozluźnij swoje ciało i najlepiej jak zrobisz coś energetycznego, aby pobudzić swoje krążenie, np. zamiast windy wybierz schody, albo przejdź się dookoła budynku, lub zrób kilka przysiadów w łazience. Chodzi o to, żebyś miał wysoką energię.

Następnie stań mocno na obu nogach, rozstaw stopy na szerokość ramion, aby ciało miało naturalną równowagę, wyciągnij ręce do sufitu, następnie rozłóż je szeroko po obu stronach ciała, aby otworzyć swoją klatkę piersiową. Ma to za zadanie zmienić Twoją postawę na postawę osoby pewnej siebie, otwartej, która wie czego chce.

Dopiero po przygotowaniu Twojego umysłu i ciała idź na spotkanie.

Co konkretnie zrobić na spotkaniu?

  1. oddychaj powoli i głęboko,
  2. dopasuj swój uścisk dłoni do uścisku swojego rozmówcy,
  3. patrz w oczy rozmówcy,
  4. uśmiechaj się,
  5. zanim odpowiesz na pytanie zrób 2 sekundową pauzę,
  6. miej asertywną mowę ciała: otwartą klatkę piersiową i proste plecy,
  7. Najważniejsze: myśl o tym, że jesteś dobry wystarczająco i o tych wszystkich momentach, kiedy poszło tak jak chciałeś! Pamiętaj też, że osoba z którą rozmawiasz jest tam, aby Tobie pomóc.

Twoja inicjatywa – tylko praktyka czyni mistrza

Dziś znajdź 3 nowe osoby, z którymi będziesz miał interakcje, aby wypróbować Twoją umiejętność robienia dobrego pierwszego wrażenia.

Np. przedstaw się znajomemu swojego przyjaciela lub może wybierz się na jakieś spotkanie networkingowe, czy na wydarzenie rozwoju osobistego.

Pierwsze dobre wrażenie to droga do Twojego sukcesu.

Jeżeli jesteś zainteresowany bardziej tematem budowania relacji (zarówno biznesowych jak i prywatnych), skutecznym wykorzystaniu perswazji to zapraszam Cię do naszego klubu Sukces Z Pasją, w którym właśnie zaczynamy temat miesiąca: Sztuka komunikacji i perswazji

Ewelina Gawłowska

Cześć! Jestem trenerem rozwoju osobistego i biznesowego. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i wysoką produktywnością. Jestem współzałożycielką platformy rozwoju osobistego i biznesowego Sukces Z Pasją

Moją misją jest prowadzenie ludzi do sukcesu oraz wydobycie ich prawdziwego potencjału. Od 2011 r. w moich szkoleniach On-Line i wydarzeniach na żywo wzięło udział kilka tysięcy osób.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
0