- W jaki sposób garstka ludzi na świecie roztacza wokół siebie tak niesamowitą aurę?
- Co sprawia, że gdy oni wchodzą do pokoju, inni natychmiast zwracają na nich uwagę?
- Chcą usłyszeć co mają do powiedzenia i bardzo chcą zdobyć ich uznanie?
- Co powoduje, że ludzie robią dokładnie to co oni chcą, żeby robili?
Praktycznie każdy jest pod ich wpływem, ludzie magnetycznie się do nich przyciągają i czują dziwną potrzebę, aby pomóc im w jakikolwiek sposób mogą. Czy jest to wrodzona cecha czy może da się tego nauczyć? Wyobraź sobie jak wyglądałoby Twoje życie gdybyś wiedział jak to zrobić.
Zdecydowanym mistrzem w budowaniu relacji jest Bill Clinton, były prezydent USA. Nie ważne, czy jego rozmówca jest konserwatystą czy liberałem, kobietą czy mężczyzną, wszyscy powtarzali, że ma on niesamowity talent do sprawiania, że ludzie czują się jakby byli jedynymi w pokoju, jakby byli dla niego w danej chwili najważniejsi. Charyzma jest jednak czymś znacznie większym niż tylko zdobywaniem nowych głosów w kampanii.
Jest to silna mieszanka perswazji, zaufania i uroku osobistego.
Ale co jeśli nie masz takich umiejętności jak były prezydent USA?
Choć skutki działania charyzmatycznej osoby mogą być magiczne, charyzma jest niczym więcej niż zbiorem zachowań, których można się nauczyć i opanować. Steve Jobs doskonalił swoje umiejętności na przestrzeni lat, aby stać się jednym z najbardziej charyzmatycznych mówców na scenie.
Siła perswazji jest nieodłączną cechą każdego lidera, jest bardzo ważna w biznesie jak i w życiu prywatnym np. dla matki, która wychowuje dzieci i chce mieć na nie wpływ, aby jej słuchały i postępowały zgodnie z jej wskazówkami.
Jest bardzo potrzebna dla lekarza prawnika, mentora, czy konsultanta, ponieważ efektywna komunikacja i siła perswazji spowodują, że klient będzie ich słuchał i zastosuje się do nich wskazówek.
Siła perswazji jest oczywiście bardzo potrzebna w sferze finansów, ponieważ to ona zdecyduje, czy klient zdecyduje się kupić Twój produkt/usługę czy nie, czy do Ciebie powróci czy nie, czy poleci Cię innym czy też nie. Innymi słowy, czy tego chcesz czy nie, charyzma powoduje, że świat kręci się wokół Ciebie a nie odwrotnie.
Charyzma daje Ci ogromną przewagę oraz konkurencyjność w biznesie i w życiu. Kiedy starasz się o nową pracę, czy awans Twoja siła perswazji i osobista charyzma pomoże Ci w tym i to bardzo.
Wiele badań prowadzonych na temat charyzmy i siły perswazji pokazało, że ludzie z charyzmą są lepiej postrzegani przez społeczeństwo.
Jeśli chcesz mieć wpływ, być efektywny w komunikacji i budowaniu relacji lub masz aspiracje, aby być liderem/szefem czy też właścicielem biznesu, charyzma ma ogromne znaczenie, ponieważ daje Ci ogromną przewagę, pozwala wejść na kompletnie inny poziom. Powoduje, że przyciągasz do siebie najlepszych.
Jak powiedział profesor Robert House z Wharton Business School: „charyzmatyczny lider, czy też charyzmatyczny właściciel biznesu, sprawia, że ludzie są bardziej oddani jego misji, jego celom i są skłonni w dużej mierze poświęcić swój czas osobisty, aby spełnić daną misję lub aby się wykazać.
Charyzma jest tą specjalną cechą, która sprawia, że dany sprzedawca sprzedaję 10 razy więcej w tym samym rejonie niż jego koledzy.
Ma też oczywiście ogromne znaczenie w relacjach, ponieważ to charyzmatyczni ludzie mają większe powodzenie u płci przeciwnej, przyciągają do siebie wspaniałych życiowych partnerów. To z nimi ludzie chcą być na zawsze i mieć właśnie ich za przyjaciół.
Warto podkreślić pewien fakt: charyzmatyczni ludzie nie są charyzmatyczni przez cały czas! Mają oni umiejętność wydobycia swojej charyzmy w określonym czasie.
Jak widzisz charyzma jest bardzo przydatna i jest to też umiejętność, której można się nauczyć. Pytanie brzmi: co Ty możesz zrobić, aby stać się bardziej charyzmatyczny?
ROZWIĄŻ QUIZ:
„Jakim Typem Lidera Jesteś”
Magiczne połączenie: Siła i Życzliwość
Jako jeden z pierwotnych instynktów przetrwania naszego gatunku było znalezienie ludzi, którzy są zarówno silni i życzliwi. W sytuacji zagrożenia życia, musieliśmy ustalić, kto:
- chce nam pomóc
- ma wystarczającą siłę, aby to zrobić.
W naszej ewolucyjnej przeszłości, znalezienie takich sojuszników oznaczało różnicę między życiem a śmiercią: wyobraź sobie przyjaciela, który był fizycznie wystarczająco silny, aby uratować Cię od szablastozębnego tygrysa lub miał wystarczająco duże poparcie u króla, aby uchronić Cię przed niesłusznym wyrokiem sądowym. Teraz wyobraź sobie, potężnego króla, który jest wystarczająco silny, by uchronić Cię przed wykonaniem wyroku śmierci przez szablastozębnego tygrysa, a mamy przykład prawdziwego charyzmatycznego lidera.
W każdym razie, podczas gdy zarówno użycie życzliwości jak i siły wpływu może być użyteczne same w sobie, to połączenie tych dwóch czynników jest mieszanką wybuchową.
Świetnym przykładem mogą być wybory w Wielkiej Brytanii w 1868. W wyścigu do władzy stanęli William Gladstone i Benjamin Disraeli. Obaj mężczyźni cechowali się siłą, inteligencją i wiedzą. Jedna kobieta, która miała przyjemność zjeść kolację z każdym z nich oddzielnie opowiadała później, że była pod wrażeniem wiedzy i siły wpływu Gladstone’a, ale wydawało się jej, że brakuje mu nieco życzliwości. Z kolacji z Disraeli’m, zapamiętała jego obecność i ciepło, jak również jego siłę wpływu, dzięki czemu ona sama poczuła się wyjątkowo.
Kobieta później skomentowała obie kolacje: „Po kolacji z panem Gladstone, myślałam, że jest on najmądrzejszą osobą w całej Anglii. Ale po kolacji z panem Disraeli, myślałam, że to ja jestem najmądrzejszą osobą w całej Anglii.
Jak można się spodziewać, to Disraeli wygrał wybory.
Za bycie charyzmatyczną osobą stoją sprawdzone systemy zachowań, których można się nauczyć. Olivia Fox Cabane w swojej książce „Mit charyzmy” oferuje kilka konkretnych sposobów, w jaki sposób rozwijać swoją charyzmę.
1. Bądź w pełni obecny
Znani charyzmatyczni ludzie tacy jak Bill Clinton są ekspertami w sprawianiu, że inni czują się ważni i mają pełną uwagę swojego rozmówcy. Jeżeli uda Ci się zrobić to samo, natychmiast będziesz wyróżniać się z tłumu, ponieważ przeciętny człowiek jest daleki od bycia obecnym. Kogo możemy za to tak naprawdę winić?
Nasze mózgi są podatne do gubienia pełnej uwagi na rzecz potencjalnie ważnych bodźców, takich jak nowe obrazy, dźwięki i zapachy. Ta umiejętność, była kluczem do przetrwania naszych przodków, a to powoduje, że nasz mózg bardzo łatwo się rozprasza.
Połączenie naszych naturalnych skłonności do gubienia uwagi oraz dzisiejszego niekończącego się przepływu informacji dochodzących z cyfrowego świata i … Voila: o to mamy stan ciągłego rozproszenia i nie możemy w pełni skupić się jednej rzeczy, będąc ciągle angażowani we wszystko dookoła.
Jedno z badań wykazało, że prawie połowę czasu przeciętny człowiek spędza na myśleniu o czymś innym niż to, co robi w danej chwili.
Dając swojemu rozmówcy swoją całą uwagę stawiamy pierwszy ważny krok w kierunku bycia charyzmatycznym. Słuchaj, kiedy mówią, nie wstydź się regularnego kontaktu wzrokowego i obserwacji języka ciała Twojego rozmówcy.
Możesz użyć techniki mirroringu, aby zbudować lepszą więź, czyli patrzeć, jak Twój partner się porusza, jaki ma ton głosu, jak się zachowuje się i naśladować go około dziesięć sekund później, aby zwiększyć poczucie identyfikacji.
2. Zrób niezapomniane pierwsze wrażenie
Według ekonomisty Jonathana Gilbraith’a, pierwsze wrażenie jest tak niesamowicie ważne, ponieważ nasz mózg naturalnie dąży do szukania potwierdzenia swojej wcześniejszej oceny, a nie do dokonywania kolejnych ocen. W związku z tym, po dokonaniu pozytywnego pierwszego wrażenia na kimś, będzie miało ono wpływ na całą Waszą późniejszą relację.
Okazuje się, że jest coś jeszcze, co dotyczy pierwszego wrażenia: w jednym z badań stwierdzono, że po spojrzeniu na jedno zdjęcie, badani mogli dokładnie ocenić większość cech osobowości danej osoby przedstawionej na fotografii (na przykład ekstrawersja lub ich sumienność).
Zacznij od komplementu dla Twojego rozmówcy lub zadaj pytanie otwarte (takie, które wymaga kilku słów odpowiedzi, najczęściej zaczynające się od słów: „Dlaczego”, „Co”, Jak” itp.). Powinieneś również pokazać swoją obecność i zainteresowanie, budując relację poprzez kiwanie głową i reagowanie na to, co mówi Twój rozmówca, najlepiej poprzez zadawanie więcej pytań na ich temat. Kiedy nadejdzie czas, aby zakończyć spotkanie, Twoim celem jest, aby zostawić inną osobę z pozytywnymi uczuciami (badania pokazują, że nasz mózg najwięcej pamięta z rozpoczęcia czegoś i zakończenia czegoś).
ROZWIĄŻ QUIZ:
„Jakim Typem Lidera Jesteś”
3. Rozluźnij się
Możesz wydobyć swoją charyzmę i sympatię tylko jeśli jesteś odprężony. Na przykład, gdy jesteś głodny Twoje myślenie będzie skierowane na to, żeby tylko coś zjeść, a niski poziom cukru we krwi może doprowadzić do zaburzeń Twojej koncentracji i kontroli emocjonalnej.
Noszenie czegoś, w czym prawdopodobnie jest Ci zbyt gorąco, zimno lub jest za małe może doprowadzić do podobnych skutków. Każdy dyskomfort jest widoczny w Twoim języku ciała i znacząco wpływa na osłabienie Twojej charyzmy.
Przed spotkaniem zwróć uwagę na poziom swojego komfortu i pamiętaj, że nie tylko dotyczy on sfery fizycznej, ale również mentalnej. Kiedy musisz użyć swojego uroku osobistego, ważne jest, aby stłumić swój lęk i całą falę negatywnych myśli.
Oto jak możesz poradzić sobie z dwoma rodzajami dyskomfortu:
Dyskomfort fizyczny: Jeśli wybierasz się na bardzo ważną rozmowę kwalifikacyjną i masz możliwość wyboru między swoim ulubionym i wypróbowanym profesjonalnym strojem lub czymś, czego nigdy wcześniej jeszcze nie nosiłeś, idź w tym, co znasz.
Nowy strój może wyglądać dobrze, ale swędząca koszula w której ciągle się pocisz lub spódnica, która podwija się wyżej niż chcesz może znacząco osłabić Twój urok osobisty.
Dyskomfort mentalny: Gdy czujesz wewnętrzny dyskomfort lub przypływ negatywnych emocji musisz pamiętać, że nie jesteś sam w tym doświadczeniu i że to, co Ci się przytrafia nie jest aż takie groźne. Technika ta nazywa się „dedramatizing”, czyli interpretacji negatywnych emocji w sposób, który zmniejsza ich wpływ na Twoją psychikę.
Pomyśl o ludziach, którzy mieli podobne doświadczenia i mają je już za sobą. Skup się zwłaszcza na tych, których podziwiasz. Pamiętaj, że u nich także wystąpiły te same lub nawet gorsze myśli i uczucia.
Urok osobisty może nie znaczyć wiele, jeśli nie masz umiejętności odtworzyć go w ważnym dla Ciebie momencie, ale rozwijanie swojej charyzmy pomoże Ci, zwiększyć swoje szanse na podwyżkę, a nawet inspirować swoich przełożonych do cięższej pracy dla Ciebie. I pamiętaj – nawet jeśli nie urodziłeś się z charyzmą Billa Clintona, możesz nauczyć się jak ją wydobyć. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki Ci w tym pomogą!
Cześć! Jestem trenerem rozwoju osobistego i biznesowego. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i wysoką produktywnością. Jestem współzałożycielką platformy rozwoju osobistego i biznesowego Sukces Z Pasją.
Moją misją jest prowadzenie ludzi do sukcesu oraz wydobycie ich prawdziwego potencjału. Od 2011 r. w moich szkoleniach On-Line i wydarzeniach na żywo wzięło udział kilka tysięcy osób.
Bardzo dobrze się czyta tego typu artykuły!
Pozdrawiam, Mateusz.
Dziękuję lubię dawać wam narzędzia które działają dla mnie.
Praktyczne i cenne wskazówki..
Dzięki 🙂 praktyka czyni mistrza
Dziękuję za przekazaną wiedzę
Pozdrawiam serdecznie